Památník padlým hrdinům na Barrandově stále nemá pamětní desku

Památník obráncům Barrandova, Hlubočep, Žvahova a Zlíchova padlým v květnu 1945, naleznete na skalním ostrohu nedaleko Barrandovských teras. Vznikl v roce 1988 poté, co při výstavbě Barrandovského mostu a příjezdových komunikací byly zničeny četné drobné pomníčky a památníčky padlých rozeseté v oblasti zasažené rozsáhlými stavebními pracemi.

Podle historických pramenů se ve dnech 6. až 8. května 1945 jednotky divize SS vyzbrojené těžkými zbraněmi a tanky snažily dostat od jihu do města.V oblasti Barrandova, Hlubočep, Zlíchova a Žvahova se jim na odpor postavili obránci města. Stovkám bojovníků, civilistů-vlastenců spolu s obrněným vlakem ze Smíchova a 1. čs. revoluční tankovou jednotkou se podařilo zabránit fašistům vniknout do hlavního města po levém břehu Vltavy. Za to však mnozí zaplatili daň nejvyšší. V boji s tankovou divizí SS padlo na levém břehu řeky na čtyři sta hrdinů, 168 právě ve jmenované oblasti

Najdou se peníze na opravu památníku?

Na dobu odhalení pomníku v květnu 1988 takto zavzpomínal pamětník: »Slavnostního otevření pamětního místa v předvečer 43. výročí osvobození od fašismu byli přítomni významní hosté. Pomník stál na cestě vedoucí od Vltavy k tehdy otevřené a fungující věhlasné restauraci Terasy Barrandov. A tam káva tenkrát stála pár korun, jako všude jinde. Takže chodili výletníci, turisté, a toto místo bylo velmi frekventované, žilo.«

Aktuálně je pomník přístupný pouze po schodišti od řeky. Přestavba Barrandovských teras dočasně uzavřela cestu, která jej spojuje s terasami i barrandovskou vilovou čtvrtí. Bronzová deska se jmény padlých byla zcizena. Ještě v loňském roce, kdy starosta Prahy 5 přišel k pomníku položit věnec, byl pomník částečně poničen sprejery. Dnes je již mozaika znázorňující obránce Prahy i plocha pro pamětní desku od poškození sprejery očištěna, nicméně pamětní deska stále chybí. Na místě jsme nalezli věnec se stuhou MČ Praha 5, který tam loni položil dnes již bývalý starosta a čerstvě položený věnec se stuhou od Pirátů Prahy 5.

Pomník padlým v roce 2019
Takto ostudně byl pomník sprejery poničen v roce 2019. Dnes je již očištěn.

Dokončení rekonstrukce Barrandovských teras přinese úpravu nejbližšího okolí a znovuotevření cesty. Ta opět spojí naučnou stezku pod barrandovskými skalami s vyhlídkovou cestou, vedoucí po hřebeni skal až do Chuchelského háje. Spolu s dokončeným hotelem a opravenou historickou budovou Barrandovských teras se cesta kolem pomníku opět stane atraktivním místem vycházek. Bylo by nanejvýše žádoucí toho využít k úpravě pietního místa i blízké vyhlídky nad lomem a také k obnovení pamětní desky na pomníku. Ti hrdinové, kteří zabránili postupu nacistických tanků do Prahy 5, si to zaslouží.

3 komentáře: „Památník padlým hrdinům na Barrandově stále nemá pamětní desku

  • 7 září, 2021 (17:32)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, není pravdou, že tento památních byl znectěn v 1988.
    Se svými syny rozenými 2007, na kole šlapající od r.2011 jsem stezku Barrandovské terasy – hradlo Barrandov využívala pro cykloturistiku jako spojku na cyklotrasu pod Barrandovskou skálou. A ze svých zkušeností vím, že pomník 2011 – 2015 byl ještě kompletní.

    Reagovat
    • 7 září, 2021 (18:30)
      Trvalý odkaz

      V článku se píše, že pomník byl v roce 1988 slavnostně odhalen nikoliv znectěn! O termínu, kdy byl poškozen se píše pod obrázkem, poškozen/znectěn, jak říkáte, byl v roce 2019.

      Reagovat
  • 21 října, 2021 (13:18)
    Trvalý odkaz

    Abych doplnil všechna fakta a opravil některé ne zcela přesné informace, dodávám, že uvedený pomník byl Ministerstvem obrany v roce 2017 vyškrtnut z oficiálního seznamu válečných hrobů. V současnosti se tedy jedná už jen o umělecké dílo. Jména všech obětí přenesla městská část Praha 5 na pomník obětem 2. světové války, který se nachází pod kostelem sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. Zde je důstojně uctěna jejich památka.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..