Změna územního plánu: bourání a výstavba v Geologické

O velmi kontroverzním projektu developera ze svěřenského fondu bývalého premiéra Babiše jsem nedávno psal v článku „Zahušťování sídliště zhorší problém na křižovatce“ (http://barrandov.org/zahustovani-sidliste-zhorsi-problem-na-krizovatce/) . Na leteckém snímku je ohraničen žlutě.

Aktuálně se pohnuly ledy s dalším projektem na druhé straně Geologické ulice. Na červeně ohraničeném území probíhá změna územního plánu z ploch ZVO, ZVO-F (ostatní zvláštní komplexy občanského vybavení) a OB (čistě obytné) na OB-G (čistě obytné s kódem míry využití G). Laicky řečeno stávající převážně kancelářské budovy s nezatěžující výrobou mají být zbourány a nahrazeny šesti bytovými bloky o výšce šest nadzemních podlaží.

Zájmové území, na kterém se bude bourat stávající zástavba

Dle studie z roku 2019 má v území stát 6 bytových domů.

Městská část Praha 5 v roce 2020 podepsala s investorem Memorandum o spolupráci a Rada MČ dala ke změně územního plánu souhlas.

Výbor územního rozvoje Magistrátu včera konstatoval, že žadateli i MČ P5 vyhoví, ale chce, aby projekt obsahoval i podíl veřejné vybavenosti. Doporučení pro zastupitele hlavního města, kteří budou o změně územního plánu finálně rozhodovat, se týká pouze změny funkcí plochy z kanceláří na byty, nikoliv vlastního projektu. Ten by teprve měl být představen městské části a projednán ve Výboru územního rozvoje ZMČ Prahy 5. Lze předpokládat, že se tak stane až v novém volebním období.

Doprava i veřejná vybavenost už dnes nevyhovuje

V čem je problém, místní už vědí. Větší počet obyvatel po obou stranách Geologické ulice přinese ještě větší dopravní problém pro křižovatky Slavínského/K Barrandovu a Geologická/K Barrandovu. Pro parkování na veřejných komunikacích už žádné místo také není. Radnice proto musí investora přinutit vyřešit dostatečně kapacitní parkování výhradně v rámci projektu na jeho pozemcích a zejména pod budovami. Aktuálně konstatovaný nedostatek míst v mateřských školách na sídlišti se s další výstavbou také bude zhoršovat.

Ideální by bylo podepsat s investory tzv. dohodu o území, v níž by byly podmínky pro výstavbu a příspěvek investora na vybudování veřejné infrastruktury zahrnuty. Memorandum o spolupráci radnice s investorem z roku 2020 na vyřešení všech problémů, které výstavba vyvolá, stačit nebude.

Tři zastupitelé pro město větší než Kolín a Příbram

V oblasti dopravy, územního rozvoje a s ním související nedostatečné veřejné vybavenosti na Barrandově i na rozrůstajícím se Sídlišti Barrandov nás zřejmě čekají obtížná léta. Podle demografických studií má Sídliště Barrandov mít do roku 2030 více obyvatel než Kolín nebo Příbram. Přitom nemá žádnou střední školu, již dnes nestačí kapacita mateřských škol, o kultuře, sportu či zdravotnictví ani nemluvě. Zdá se, že z Barrandova na Smíchov hlasy nedoléhají a jeden koaliční a dva opoziční zastupitelé ze 43členného sboru jsou málo.

Za Spolek na ochranu Barrandova – Milan Kryl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..