Cesta kolem Teras k Vltavě je znovu otevřena

Z Barrandovských teras moc dobrých zpráv nepřichází. Investor nepostavil slibovaný nový hotel s kongresovým centrem a salónky, ani neotevřel rekonstruovanou slavnou restauraci. Přitom povolení nových staveb bylo zdůvodňováno právě jejich vzájemnou synergií. Stavby jsou dokončeny a inzerovány jako byty na prodej a pronájem a to je v rozporu jak se stavebním povolením, tak s kolaudací. V územním plánu je zde funkce bydlení nepřípustná.

Oplocení stavby po šesti letech bylo odstraněno a veřejná cesta je opět průchodná.

Dobrou zprávou je, že konečně zmizel plot, který déle než šest let uzavíral veřejnou cestu dolů k řece. Z Barrandovské už můžete sejít do Zbraslavské. Přejdete přes velkou asfaltovou plochu, která měla být podle obrázků investora částečně zelení s keři a stromy. Žádnou zeleň nehledejte, všude je parkoviště. Schodiště po levé straně vás svede pod dlouhou nevzhlednou zeď, která už teď přilákala sprejery. Cesta pod zdí má zajistit bydlícím soukromí. Travnatou plochu před okny si však stejně neužijí, protože hluk z ulice K Barrandovu jim nedovolí ani otevřít okna. Rychle toto nevlídné území projdete a zastavíte se na vyhlídce nad lomem. Dole pod lomem najdete bývalou prachárnu přestavěnou na kapličku Panny Marie Bolestné. Dopravní fanoušci se mohou kochat intenzitou provozu na Barrandovském mostě, Jižní spojce, Strakonické ulici a rozšířené frekventované vlakové trati. Ti v nových „bytech“ nad nimi navíc uvidí i napojení rušné ulice K Barrandovu, všechny nájezdové rampy mostu, estakádu tramvajové trati a vlaky do hlubočepského Semeringu. V budoucnu budou mít přehled i o provozu vlaků na dvou kolejích nové rychlíkové trati do Berouna, která vjede do tunelů nedaleko té nové černé stavby. Kdo z vás to má?

Vyznačení obnovené cesty v mapě.

Když už budete stát na vyhlídce nad lomem, stojí za to sejít dlážděným chodníkem po hřebenu skály a schodišti dolů na cyklostezku, podejít nájezdové rampy Barrandovského mostu a pak jen kousek na sever k Dalejskému potoku.

V ústí Dalejského potoka do Vltavy bude rybí trdliště

V projektu „Revitalizace dolního toku Dalejského potoka a soutoku s Vltavou“ buduje město několik tůní a úseky, které budou sloužit jako trdliště. To je místo, kde se ryby z Vltavy mohou rozmnožovat. Betonové koryto nahradí členité balvanité dno se soustavou hlubších tůní a mělčích proudných úseků. Dosud nevzhledné území získá alespoň trochu přírodní charakter. V březnu by mělo být vše hotovo.

Projekt rekostrukce Dalejského potoka

Tůňky s rybami, potok zurčící přes peřeje a soutok s Vltavou se asi nikdy nestane přírodním rájem pro odpočinek. V budoucnu se celé okolí dolního toku potoka ještě jednou promění. V rámci stavby železničních tunelů pod Barrandovem na plánované rychlíkové trati mezí Smíchovem a Berounem bude území přizpůsobeno pro vjezdové portály tunelů. Ty vstoupí do Barrandovské skály přímo pod terasami a ke stávajícím tramvajovým a silničním rampám přibudou další dvě železniční. Jedno z dopravně nejrušnějších míst v zemi tak za několik let bude ještě rušnější.

Přesné vedení trasy tunelů jsme popsali ve starším článku: http://barrandov.org/stavba-tunelu-pod-starym-barrandovem-zacne-v-roce-2028/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..