Radnice revokovala usnesení o stavbě v Barrandovské
Bouři emocí vyvolal na našem webu zobrazený odkaz na obrázky projektu výstavby bytového domu v Barrandovské ulici a nesrozumitelné avšak souhlasné usnesení městské rady k této výstavbě. Usnesení Rady se navíc odvolávalo na nepřiloženou a jinde nedohledatelnou dokumentaci projektanta, jenž zveřejnil na svém webu pouze právě ony velmi kontroverzní obrázky. Hned několik majitelů domů a pozemků v sousedství napsalo na radnici ostré a nesouhlasné dopisy, čímž zřejmě přinutilo radnici k rychlé reakci.
Radnice reagovala rychle
Při rychle zorganizované schůzce s předsedkyní výboru pro územní rozvoj se ukázalo, že ke studii výstavby existují dvě varianty obrázků. Příslušný výbor posuzoval právě tu neveřejnou a objemově menší variantu. Ve zcela konstruktivním jednání došlo k dohodě, že paní architektka předloží Radě MČ P5 nový návrh k revokaci usnesení s opravenými a spolkem kritizovanými chybami v identifikaci pozemku a stavby. Současně jsme požádali, aby nové usnesení slovně a pokud možno i obrazně popsalo podmínky pro rozsah a umístění stavby. Spolek v takovém případě stáhne původní velmi kritický text a nahradí jej tímto vysvětlením.
Rada MČ reagovala velmi rychle a na svém zasedání tento týden přijala nové usnesení, jímž revokovala ono kritizované. Z nového usnesení pak již vyplývá, že varianta stavby bytového domu, kterou prezentuje na webu projektant stavby Space8, není předmětem schválení a místo ní je schválena varianta stavby jednopatrového rodinného domu.
Náprava chyb, omluvy, poučení a naděje na lepší spolupráci
Majitel firmy Lubomír Špaček na dotaz, proč obří stavbu v Barrandovské ulici zobrazují na jejich webu, sdělil: „Vizualizace je součástí prvotní, zcela základní studie, která sloužila pouze pro zjištění možné zastavitelnosti jednoho pozemku na Praze 5. Takto byla skutečně podána na dotčené úřady k vyjádření. Po odpovědi úřadů, že tento objem domu je v daném místě nemožné realizovat, to pro nás skončilo. Nicméně, provedená studie je naší prací, kterou jsme udělali a slouží tak alespoň jako naše prezentace, proto ji uvádíme v referencích.“
Tiskový mluvčí Úřadu MČ Praha 5 Jakub Večerka, se vyjádřil: „Při posledním schvalování projektu udělali úředníci chybu v označení pozemku, na kterém se má stavba realizovat. Pozemek má ve skutečnosti jiné číslo. Proto v tomto týdnu – ve středu 17. května – Rada MČ schválila nový, opravený projekt se správným číslováním. Ke stavbě však nebyl schválen činžovní dům, který stavební firma prezentuje na webu, ale stavba úplně jiná. Dvoupodlažní dům o jedné bytové jednotce namísto ve studii prezentovaného šestipodlažního domu s dvaceti bytovými jednotkami.“
Podobné vyjádření včetně omluvy uveřejnila radnice i na svém webu. Také spolek nahradil svůj velmi ostrý článek tímto a omlouvá se za vyjádřené podezření Rady MČ z úmyslu schválit projekt porušující Vyhlášku o městské památkové zóně Barrandov a jeho schválení zakrýt nesprávnou identifikací pozemku jakoby ležícího mimo památkovou zónu a důmyslným utajováním dalších informací o něm.
Zdá se, že všechno zlé může být i k něčemu dobré a v tomto případě se vše v dobré obrátilo. Ukázalo se mnoho pozitivního. Občané se zajímají o usnesení rady i zastupitelstva a čtou veřejnou desku. Nejsou lhostejní k tomu, co se v jejich blízkosti má dít a dokáží se rychle ozvat. Dokáží se navzájem seznámit, spojit se a zorganizovat odpor. Radnice dokáže rychle zareagovat a revokovat své usnesení. Také dokáže zveřejnit, co schvaluje, ačkoliv to až dosud nešlo. Navíc přislíbila, že v příštích usneseních bude slovy popisovat, co bylo schváleno a za jakých podmínek, aby nebyla napadána za utajování a aby její souhlas nemohl být zneužit k pozměněnému projektu.
Stav ohrožení ještě neskončil
Ne všechno je tímto vyřešeno. Na předmětném pozemku stojí asi 70 let stará kamenná stavba dvougaráže, která má jiného majitele než je majitel pozemku a investor stavby. Majitel garáže s navrženou stavbou nesouhlasí a bojí se, že mu bez jeho souhlasu kdosi garáž chce odstranit.
Dále se sousedé obávají, že by se mohl opakovat hrůzný scénář z nedaleké stavby v ulici Pod Ateliéry. Na místě, kde podle Vyhlášky o památkové zóně Barrandov smí stát jen rodinný domek o zastavěné ploše cca 115m2, se právě dostavují dva bloky šestipatrového bytového domu v rozporu se schválenou dokumentací. Projekt stavby se 13 byty se měl zastavit po rozhodnutí soudu, který pravomocně zrušil územní rozhodnutí. Developer tam přesto nyní dokončuje obrovský komplex, který nakonec má 20 bytových jednotek! Stavební úřad byl několikrát a naposledy před dvěma měsíci vyzván k provedení místního šetření a zahájení řízení o odstranění stavby a neděje se nic. Žádná odpověď, jen beton teče dál. Podle několika usnesení nejvyššího správního soudu (podepsaných jejím předsedou = pro úředníka nejvyšší autoritou) taková stavba nemůže být kolaudována. Stavební úřad dostal od okamžiku zahájení stavby k této kauze desítky podání a nevykonal v souladu s rozhodnutím soudu ani s judikáty nejvyššího správního soudu vůbec nic. Za to projevil iniciativu vylučovat i přímé sousedy stavby z okruhu účastníků řízení.
A to vše nikoliv někde na loukách na okraji Prahy, ale přímo v malé oblasti chráněné Vyhláškou o památkové zóně Barrandov. Pak se nelze divit, že místní občané na každou informaci o výstavbě v jejich sousedství reagují velmi impulzivně.
Politici již památkovou zónu znají, úředníci ji nerespektují
Velká část občanů nerozlišuje, zda mu škodí na radnici sedící politik nebo úředník. Politici v případě projektu v Barrandovské reagovali rychle a vstřícně. Zatímco úředníci stavebního úřadu spíše připomínají servisní organizaci zlatokopů, kteří usilují vytěžit z památkové zóny maximální zisk bez ohledu na škody, které tam zůstanou až se svým ziskem odtáhnou.
Nechť rychlá náprava věci, provedená Radou MČ, je impulzem pro stavební úřad v aktuálně velmi živé kauze v ulici Pod Ateliéry. Pokud se neprobudí a nebude respektovat judikáty a rozsudky soudů, bylo by vhodné, aby Rada MČ měla příště v programu návrh na personální změny na stavebním úřadě.