Propojení Barrandova s Chuchelským hájem je velmi žádané

Nejen o těchto víkendech, kdy Pražané místo do hor zamířili na procházky do přírody v okolí domova, ale vždy po dešti či sněhové oblevě dostáváme fotografie s prosbami, zda nedokážeme udělat něco s tou hroznou cestou spojující Barrandov s Chuchelským hájem. Problém neschůdné velmi bahnité cesty přetrvává již několik let a my na něj radnici městské části Praha 5 upozorňujeme stejně dlouho.

Chuchelský háj je místem lákajícím k procházkám obyvatele (starého) Barrandova i Sídliště Barrandov. Je v něm malé ZOO, dětské hřiště, kostel se hřbitovem, naučná stezka, odpočinková místa s lavičkami a také několik vyhlídkových míst nad údolím Vltavy. Asfaltové cesty jsou vhodné i pro vycházky rodin s kočárky, stejně jako pro cyklisty. Zásadním nedostatkem však je, že se do něj po dešti nedostanete, aniž byste po kotníky zapadli do bahna.

Sami jsme se pokoušeli zjistit, proč je radnice k barrandovským občanům v této věci tak nevstřícná. Zjistili jsme následující komplikace, které jsou podobné pro obě cesty:

Cesta z vyhlídky u zatáčky Filmařské ulice podél plotu areálu filmových studií

Příchod z Filmařské ulice k vyhlídce nad Vltavou mezi zdí a plotem, plocha vyhlídkového místa a dále asi 100m cesty podél plotu jsou v majetku Studia Barrandov a.s. a leží v oblasti působnosti MČ Praha 5. Právě tuto část by bylo možné poměrně snadno zpevnit štěrkem nebo mlatem. Stačí k tomu dohoda MČ P5 se Studiem Barrandov a.s. Obě strany již mají několik let uzavřeno memorandum o spolupráci. V praxi však dosud k žádné spolupráci nevedlo.

Také další část cesty podél plotu je v majetku Studia Barrandov a.s., avšak již spadá do městské části Velká Chuchle a pod správní území Prahy 16.

Poslední část cesty až k napojení na asfaltové cesty Chuchelského háje patří městu Praha ve správě Lesů HMP. Také toto území spadá do MČ Velká Chuchle a pod správní území Prahy 16.

Co lze udělat? Požádali jsme odpovědného radního MČ P5, aby vyzval Studio Barrandov jako majitele pozemků ke spolupráci. Zástupce Spolku na ochranu Barrandova v zastupitelstvu, který s vedením Studia Barrandov komunikuje ve věci např. rekonstrukce Kříženeckého náměstí by se jednání chtěl aktivně účastnit.

Bahnitá cesta spojující starý Barrandov s Chuchelským hájem
Bahnitá cesta spojující starý Barrandov s Chuchelským hájem

Cesta do Chuchelského háje ze Sídliště Barrandov od podchodu na křižovatce ulice K Barrandovu  se Štěpařskou

Hlavní spojení sídliště s Chuchelským hájem vede po polní cestě podél meze na kraji pole.  Stav cesty je patrný na obrázku vpravo.

Polní cesta je v majetku Římskokatolické farnosti u kostela sv. Filipa a Jakuba Praha – Hlubočepy a leží v oblasti působnosti MČ Velká Chuchle a ve správním území Prahy 16.

Občané Barrandova již několik let požadují vybudování schůdné cesty. Radnice s vlastníkem pozemků již v minulosti jednala. Problém je prý v nezájmu farnosti, která nejeví zájem o zlepšení přístupu veřejnosti do jejich kostela.

Co lze udělat? Římskokatolická farnost u kostela sv. Filipa a Jakuba Praha – Hlubočepy vlastní rozsáhlé polnosti  od filmových studií až po Slivenec.  Bude chtít alespoň část z nich zhodnotit změnou územního plánu na stavební pozemky.  Město tedy má v ruce účinný nástroj pro vyjednávání  a mělo by jej využívat…

Bahnitá cesta spojující Sídliště Barrandov s Chuchelským hájem
Bahnitá cesta spojující Sídliště Barrandov s Chuchelským hájem

Sousední radnice nespolupracují, doplácejí na to barrandovští

Městskou část Praha 5 ovládá ODS. Starostka z ODS je ve sporu s (dnes již bývalou) místostarostkou pro majetek z TOP 09, která jí obvinila, že provozuje rodinný byznys v budově bývalé základní školy v Košířích na úkor košířských děti, které musí dojíždět do vzdálenějších škol.

Městskou část Velká Chuchle naopak vede starostka z TOP 09 a ODS je proti ní v opozici. Proti sobě stojí obě strany i v zastupitelstvu hlavního města. Zdá se, že do voleb v roce 2022 se obě MČ na nějaké spolupráci ani nesnaží shodnout.

 

Vybudování stezky Barrandov – Chuchelský háj prosadil Spolek do strategie městské části

Dosud jedinou pozitivní zprávou v této věci je fakt, že jedinému zástupci Spolku na ochranu Barrandova v zastupitelstvu MČ Praha 5 (v opozičním klubu Pirátů) se podařilo do právě projednávaného dokumentu Strategie rozvoje MČ Praha 5 prosadit jeden z cílů v tomto znění:

Strategický cíl: Realizace radiálních a tangenciálních rekreačních tras a stezek zpřístupňujících rekreační území MČ Prahy 5

Postupná i dílčí realizace kvalitního propojení (pěší a cyklo) mezi lokalitami: Chuchelský háj, Prokopské a Dalejské údolí, Dívčí Hrady, Waltrovka, Vidoule, Cibulky, Skalka, Císařka a Ladronka. Rekreační plochy nacházející se v sousedství rezidenčních oblastí jsou často dostupné jen po neudržovaných stezkách, za nepříznivého počasí špatně průchodných. Výstavbou zpevněných mlatových cest lze zvýšit kvalitu propojení těchto ploch a zvýšit kvalitu života rezidenčních oblastí. Může se jednat napříkad o pěší / cyklistickou stezku propojující starý Barrandov s Chuchelským hájem, nebo pěší stezku na ose Barrandov – Hlubočepy – Dívčí hrady.

Strategie je však tvořena s předpokladem naplnění cílů do roku 2030, tak doufejme, že se nebudeme muset brodit bahnem ještě dalších devět let. Pokud radnice nezačne konat, tak je třeba vzít v úvahu, že komunální volby budou už v roce 2022 a aktivní lidé z Barrandova se v ještě větším počtu přihlásí na kandidátní listiny stran, které se za jejich potřeby postaví.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..