Na nelegální ubytovny si posvítí radnice i magistrát

Hloučky zejména Ukrajinců (a nejen jich) posedávající na chodnících či schodišti s plechovkami piva, močící na veřejném prostranství a zanechávající po sobě hromady odpadu na chodníku i v trávě, jsou jen viditelné vrcholky ledovce byznysu kolem nelegálních ubytoven vzniklých v zahradní vilové čtvrti Barrandov. Ve vilkách, kde bydlela jedna rodina, se nyní tísní i několik desítek obětí tohoto obchodu s ekonomickými imigranty. Jsou nacpáni i do sklepů a garáží a protože nemohou být celé dny namačkáni v nedůstojných podmínkách, většinu dne tráví na ulici.

Bezpečnostní a protidrogová komise Rady MČ Praha 5 na náš návrh minulý týden projednala soubor stížností na negativní jevy, které na Barrandově vyvolávají obyvatelé nelegálních ubytoven. Dospěla k závěru, že se jedná o celý souhrn různých přestupků, které mají řešit různé odbory státní správy. Svým usnesením uložila tajemnici Úřadu Městské části Praha 5, aby řešení projednala s vedoucími příslušných odborů ÚMČ.

Kromě jednání s radnicí Prahy 5 jsme se obrátili i na Magistrát hlavního města. Koalice vedená Piráty tam připravuje úpravu obecně závazné vyhlášky č. 12/2008 Sb. HMP, kterou se zakazuje požívání alkoholických nápojů na některých veřejných prostranstvích. Požádali jsme, aby do vymezení působnosti vyhlášky byla zahrnuta i nejkritičtější místa Městské památkové zóny Barrandov.

Zástupce ředitele Obvodního ředitelství Městské policie Praha 5 při zasedání bezpečnostní komise uvedl, že nemá poznatky o požadavcích občanů na řešení přestupků. Přitom mnozí ze sousedů těchto ubytoven se opakovaně obracejí na Spolek nebo zastupitele s písemnými stížnostmi doprovázenými i fotografiemi. Novela vyhlášky teď dá městské policii do ruky nástroj k pokutování přestupků a vykázání konzumentů alkoholu z ulic. Je k tomu však zapotřebí, aby ti, kteří píší stížnosti, se obraceli přímo na barrandovské zastoupení městské policie.

My se domníváme, že levní zahraniční dělníci, kteří svým východoevropským chováním obtěžují starousedlíky, jsou nejen narušiteli pořádku, ale také oběti. Nacpáni v nedůstojných, nehygienických a v dnešní pandemické situaci i zdraví nebezpečných podmínkách slouží jako zdroj příjmů organizátorů tohoto byznysu a také majitelů pronajatých domů. Že to je dost výnosný kšeft, je patrné i z lečků, kterými ve schránkách vilek v okolí onen organizátor poptává další domy, garáže, sklepy i drobné vedlejší stavby v zahradách k nájmu. Nestydí se přiznat záměr, do nich nacpat i 45 ubytovaných. Především na něj a majitele domů by se státní správa měla zaměřit.

Chcete se také zapojit do nestydatého kšeftu? Otevřete si Letáček s poptávkou

Jeden myslel na “Na nelegální ubytovny si posvítí radnice i magistrát

 • 11 října, 2020 (12:24)
  Trvalý odkaz

  Protože už se hodně slušných rodin chce odstěhovat ze starého Barrandova.
  Musí se něco udělat.
  Nemají přece rekolaudováno na ubytovny…
  A v srpnu 2020 tady ukradli drahé kola z domů v Lumiérů a Filmařské.
  Chodí tady jen houfy divných ksichtů. A ožirají se u Vietnamce na Lumiérů.
  Pak vyhazují všechno po ulicích. A sedí nám před domem Lumiérů 4. A půl dne taky sedí na zastávce MHD a řvou.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..