Jak k tomu došlo?
Na pozemku v ulici Pod Ateliéry se nedávno objevily stavební stroje. Majitelé sousedních nemovitostí jsou tím zaskočeni. V roce 2012 totiž vyhráli pravomocně soudní spor o (ne)platnost územního rozhodnutí pro projekt nazvaný Barrandovská zahrada. Sympaticky nazvaný projekt předpokládal zbourání vzácné vily, vykácení velkého množství vzrostlých stromů a zastavění pozemku obrovským bytovým komplexem, který překročí i hranici územního plánu a částí stavby vstoupí do lesa. Stavba, která podle velmi kontroverzně vydaného stavebního povolení z roku 2009 měla být dokončena nejpozději do 15.1.2012 však podle jejich zkušenosti nikdy nebyla zahájena a ladem ležící pozemek za těch 6 let sporů vystřídal tři majitele.
Před vlastním sporem o povolení stavět proběhl spor o povolení bourat původní památkově chráněnou vilu. Památkáři nejprve záměr prohlásili za vyloučený, ale později (v roce 2007) Odbor kultury a památek magistrátu vydal souhlasné stanovisko. Inspekce Ministerstva kultury ještě ve stejném roce konstatovala, že takové rozhodnutí je závažným pochybením a navrhla jeho zrušení.
Za záchranu vily architekta Urbana se postavil i ombudsman, který konstatoval mnohočetné porušení zákonů záměrem nejen zbořit vzácnou vilu, ale i postavit na jejím místě rozměrově nevhodnou stavbu.
Přes osobní podporu ministra kultury, ombudsmana i ředitele památkové inspekce byla vila během jednoho dne a jedné noci stržena…
Podrobnosti o vývoji kauzy před zahájením stavby v prosinci 2015 naleznete souhrně včetně mnoha odkazů na dokumenty na samostatné straně webu Strany zelených.