Drze a bezohledně: 4 bytové domy mají nahradit vilu ve Skalní ulici
Obr.nahoře: Původní vila Skalní 21 byla postavena v letech 1930-31, tedy mezi prvními ve vilové čtvrti. Jak vidno z historického snímku (nám neznámého autora, uveřejněného na webu www.barrandov1928.cz) .
Výsledkem přehlížení Vyhlášky o památkové zóně Barrandov ze strany úřadů je další snaha
developera zbourat historickou vilu, tentokrát ve Skalní 21 a na jejím místě postavit čtyři bytové domy.
Připomínáme, že Vyhláška MHMP č.10/1993 Sb. říká, že :
„Předmětem ochrany v památkové zóně Barrandov jsou mj. :
a) historický půdorys staveb a jemu odpovídající prostorová a hmotná skladba
b) charakter objektů a pozemků, architektura objektů a jejich exteriéry,
c) panorama památkových zón s hlavními dominantami v blízkých a dálkových pohledech, …
..a dále:
Podmínkou pro stavební činnost je mj. :
a) respektování základní funkce památkových zón v prostorovém a funkčním uspořádání území
b) využití ploch, území a staveb v památkové zóně musí být v souladu s jejím charakterem, architekturou, kulturní hodnotou, kapacitními a technickými možnostmi
c) veškeré úpravy ploch, území a staveb musí směřovat k jejich estetickému, kulturnímu a společenskému zhodnocení s ohledem na charakter památkových zón
d) při nové výstavbě, přestavbě a modernizaci musí být zohledněn charakter a měřítko zástavby a prostorové uspořádání památkových zón
e) rozsah výstavby, přestavby a modernizace musí být přiměřený památkovému významu jednotlivých částí památkových zón.“
Projekt nazvaný Rezidence Barrandovská skála porušuje všechny uvedené body Vyhlášky hl.m.Prahy, o prohlášení částí území hlavního města Prahy za památkové zóny a o určení podmínek jejich ochrany.
Kromě Vyhlášky č.10/1993 Sb. je území též chráněno Zákonem č.20/1987 Sb. O státní památkové péči a také Úmluvou o ochraně architektonického dědictví Evropy. Ministerstvo Kultury ČR k nedalekému podobnému projektu Barrandovská zahrada dalo vyjádření, že projekt porušuje všechny shora uvedené předpisy…
Obr.: Kolem restituce vily se točil příběh českého filmu „Kráska v nesnázích“. Již v době natáčení filmu v roce 2006, byla vila
opuštěná a krátce po dotočení filmu vila vyhořela (či byla vypálena). Snímek s herci Aňou Geislerovou a Josefem Abrhámem je převzat z webu www.filmovamista.cz
To, že české úřady nedokáží ochránit kulturní památky v soukromém vlastnictví, pokud je majitel nechce udržovat, je známo. A nakonec žalostný stav sousedního objektu Barrandovských teras je asi vůbec nejznámějším příkladem této neschopnosti státu vymáhat dodržování památkové ochrany.
Nicméně stát má dost silný nástroj na to, aby dokázal ochránit alespoň památkovou zónu jako celek a nedovolil zastavět toto vzácné území takovými megalomanskými stavbami jako je projekt Rezidence Barrandovská skála. Budeme postoje státní správy i samosprávy MČ Praha 5 v této věci dále sledovat.
Abychom podobným excesům mohli předcházet, naši právníci nám připravili výběr paragrafů Trestního zákoníku, které by se developerů i úředníků mohly týkat… V projektu Barrandovská zahrada již několik trestních oznámení bylo podáno.
Obr.: Zde je několik důkazů o maximální snaze vytěžit z pozemku vše, bez ohledu na okolí, zeleň i sousedy a bez ohledu na památkovou ochranu a zákony. Drze a bezohledně… maximalizovat zisk na úkor okolí, prodat a odejít škodit jinam. Snímky jsou převzaty z propagace developera www.barandovskaskala.cz .
Na tyto šmejdy jsem upozorňoval již před cca 3 lety a napsal jim co si o nich myslím na jejich webové stránky nabízející železobetonová monstra která chtějí vystavět (a bohužel vystaví) na místě té krásné vily, kterou jsem obdivoval zprvu na starých pohlednicích a pak i v reálu, i když v té době obydlenou bezdomovci.
Je to jako i v jiných případech naprostá bezohlednost, arogance a všemu nadřazená dnešní moc peněz a mamonu..
Naši předkové by nás seřezali holí !