Zahušťování sídliště zhorší problém na křižovatce

Záměr zastavět zelenou plochu mezi paneláky Kondominia Geologická a ulicí K Barrandovu vyvolal nevoli místních a petici proti zástavbě lidé z okolí podepisují jak na papíře, tak na internetu. V dubnu byl návrh představen výboru územního rozvoje MČ P5 a když bylo z diskuze zřejmé, že většinovou podporu nezíská, bylo rozhodnutí odloženo a developer dostal doporučení jednat s občany z Kondominia Geologická o jejich připomínkách.

Ty připomínky mne zajímaly, proto jsem se byl minulý týden podívat na místě stavby, kde proběhla participace s občany ve formě nafouknutí skákacího hradu, nabídky párku v rohlíku a vystavení několika pro občany dost nesrozumitelných obrázků. Jednal jsem s vedením kondominia i se zástupci projektanta a manažery investora. Netušil jsem, že se o nich následně dočtu, že sami staví i načerno a se zákony si hlavu nelámou. Jaký smysl pak má, poslouchat jejich přísliby?

Asi 300 obyvatel je podílovými spoluvlastníky pozemků, na kterých developer chce stavět příjezd a nabídl postavit i parkoviště a dětské hřiště. Starousedlíci však nechtějí, aby na jejich pozemku parkovala cizí auta a aby si děti z nové výstavby hráli na jejich pozemku a pod jejich okny. Obávají se i velkého nárůstu dopravy na křižovatkách, které již dnes jsou kriticky přetížené. Na cestě k požadované dohodě je tedy hluboký příkop.


Vlevo je problematická křižovatka Slavínského/K Barrandovu. Zelené plochy, cesty a garáže vzadu nahoře patří podílově stovkám obyvatel stávajících domů.

V úterý 31.5. od 15 hodin (na programu reálně kolem 16) bude projekt znovu projednávat Výbor územního rozvoje a jednání výboru na radnici ve Štefánikově 13 je veřejnosti přístupné.

Developer při minulém jednání tvrdil, že projekt je v souladu s územním plánem. Opoziční členové VUR jsou jiného názoru, protože projektant použil koeficienty podlahových ploch ze sousední funkční plochy husté zástavby Barrandov Hills a to nelze. Výstavba je navržena na samostatné funkční ploše, která je definována jinak než sousední. Pozemek developera je v územním plánu veden jako stabilizovaná plocha. Projekt by svojí výškou nevyhověl ani Metropolitnímu plánu, který přesněji definuje výškovou hladinu, nicméně ještě nebyl finálně schválen. Koalice na radnici MČ P5 se chystá záměr schválit s odůvodněním, že podmínky z minulého jednání byly splněny.

Developerská firma patří do svěřeneckého fondu bývalého premiéra a v Praze 5 to s politiky umí. Dokázala prosadit výstavbu řadových domů i v Prokopském údolí. Hnutí na podporu podnikání bývalého premiéra je pevnou součástí koalice vedoucí MČ Praha 5. Spojenci z ANO, ODS, TOP a STAN minulý týden společně ve VURM prohlasovali změnu územního plánu zelených svahů nad Mrázovkou na stavební pozemky ve prospěch jejich majitele – sponzora politických stran, jehož firmě navíc MČ posílá stovky milionů za údržbu zeleně. Politickým kšeftům se daří i pár měsíců před volbami. Ještě někdo věříte, že hájí zájmy občanů městské části? Praha 5 je zpátky v devadesátkách či Jančíkově době…

Velký blok ve Slavínského ulici má být o tři patra vyšší než nejbližší stávajíc dům. Nížší kotelnu nepočítaje.

6 komentářů: „Zahušťování sídliště zhorší problém na křižovatce

 • 30 května, 2022 (14:55)
  Trvalý odkaz

  Bohužel nový projekt počítá s parazitováním nových obyvatel na pozemcích kondominia Geologická . Pokud by v záměru zrušili prostřední barák pro možnost výstavby hřiště a ostatní baráky snížili o 2 patra bylo by to přijatelnější.

  Reagovat
 • 30 května, 2022 (18:58)
  Trvalý odkaz

  Na první pohled od laika šílenství bydlíme v Silurské ul . Již 29 let.
  Nehoráznost úředníků kteří to mají na starosti.Úkaz dnešní doby.

  Reagovat
 • 31 května, 2022 (13:20)
  Trvalý odkaz

  Ani na jednom z planu ktere jsem videla neni řešen problem z odpady. Kam ze to hodlají vyhazovat?
  Krome toho byl cely projekt dnešního sídliště tak jak je, plánován i s parkem. Jsou tam na pozemku ruzna elektrická vedeni a vodovodní rady, o plynové roure nemluve.
  Tlak ve vodovodních radu v ul. Slavinskeho je uz ted slabý, kdyz se to vic natlakuje, tak stare roury prasknou, videla jsem, jak jednu takovou havárii opravovali: na shnile roury navarili nove.
  Investor asi moc nevi, do ceho jde.

  Reagovat
 • 5 června, 2022 (10:26)
  Trvalý odkaz

  Ted jsem se znovu podivala na plany, stavi vyjezd rovnou do lávky. To se tam nikdo nebyl podivat???

  Reagovat
  • 11 června, 2022 (11:00)
   Trvalý odkaz

   Ze Slavínského nelze napojit vjezd do garáží už kvůli vzdálenosti od křižovatky. Ta žlutá šipka nejspíše bude pěší vstup a průchod domem.

   Reagovat
  • 13 června, 2022 (09:31)
   Trvalý odkaz

   Zajímalo by mě,kam budou chodit pejskaři venčit svoje psy.
   Jediná větší zatravněná plocha je majetkem Kondominia.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..