Metropolitní plán je hrozbou pro barrandovské zahrádkáře

Územní plán z roku 2000 je pro mnoho lidí příliš složitý k porozumění. Má brzy být nahrazen Metropolitním plánem (MPP). MPP by měl ve finálním stádiu srozumitelněji popisovat limity území i v elektronické podobě. Na vybrané parcele byste třeba z mobilu měli přečíst, jaká funkce a jaká výška stavby a zastavěná plocha je v daném místě přípustná. Při projednávání MPP se však objevila řada nesrovnalostí a připomínek.

Na Barrandově nás překvapilo, že zahrádkářská osada (ZO) navazující na Růžičkovu rokli na místo rekreační nezastavitelné plochy je v aktualizovaném návrhu MPP vyznačena jako obytná a zastavitelná součást lokality 529/Sídliště Barrandov. Viz přiložený obrázek. To by v budoucnu mohlo umožnit likvidaci zahrádkářské osady a rozšíření sídliště až k Růžičkově rokli.

Za současného vedení hlavního města takové nebezpečí nehrozí, zejména když část pozemků pod ZO je v majetku města. Nicméně varováním budiž nedávné hlasování o změně zeleného svahu Malvazínek nad Mrázovkou na stavební pozemky. Celopražská koalice (Piráti, PS, TOP a STAN) měla dost hlasů, aby návrh zamítla. V okamžiku, kdy zástupce ANO podal protinávrh na schválení změny, přidali se k němu zástupci opoziční ODS, ale i koaliční TOP a STAN a protinávrh, který významně zhodnotil nezastavitelné pozemky sponzora ODS překvapivě prošel. V Praze 5 jsou všichni uvedení kromě Pirátů ve vládnoucí koalici, takže likvidace zelených ploch by „dostala zelenou“ stejně jako tento týden, kdy Výbor územního rozvoje ZMČP5 schválil koaliční většinou změnu lesního pozemku v zeleném svahu nad Jinonickou ulicí na pozemek pro výstavbu tří domů.

Nestačí nadávat na politiky. Projevte svůj zájem a podejte námitku

Do konce června běží termín pro podávání námitek. Výbor územního rozvoje na svém veřejném zasedání v úterý 7.6 od 15:00 bude tyto připomínky a námitky projednávat a radnice jejich seznam připraví jménem městské části pro podání zpracovateli. Mezi námitkami bude i mnou podaný návrh na posunutí hranice sousedících lokalit 529 a 891 tak, aby se zahrádkářská osada stala součástí lokality 891/Barrandov-Žvahov a tím přešla z plochy obytné zastavitelné do plochy rekreační nezastavitelné. Svůj návrh jsem podpořil argumentem, že menší část této ZO pod estakádou a na její druhé straně směrem k malé ostrovní lokalitě 345/Na Srpečku již v této lokalitě 891 leží, takže by mnou navržená změna sjednotila obě části ZO do jedné lokality.

Návrhy mohou podávat samostatně i další občané a organizace. Větší váhu však má námitka podaná „zástupcem veřejnosti“, který reprezentuje více než 200 osob. Proto jsem se obrátil na ZO ČSZ Barrandov a SVJ a BD domů v Devonské ulici s výzvou, aby zahrádkáři s potenciálně výstavbou nejvíce dotčenými sousedy spojili síly a společně podali podobnou námitku. Setkal jsem se s příznivou odezvou, řada z vás se na mne obrátila o pomoc. Pokud chcete podpořit zahrádkáře či bydlíte v Devonské a okolí, můžete se k jejich návrhu přidat. Podepište jejich petici nebo jejich společné podání námitky. Bližší informace a kontakty na vedení zahrádkářské osady najdete na https://www.zahradkari.cz/zo/barrandov/index.php?str=1675https://rejstriky.finance.cz/firma-zakladni-organizace-ceskeho-zahradkarskeho-svazu-barrandov-praha-67363181

Milan Kryl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..