Hrůzy navržené do památkové zóny Barrandov – díl 3.
Ve třetím díle našeho miniseriálu se vydáme Barrandovskou ulicí od Teras vzhůru do kopce k filmovému studiu. Ve střední části ulice je po pravé straně prudký svah a domy jsou přístupné pouze shora ze Skalní ulice a z horní části serpentiny Barrandovské. Při pohledu zdola z Barrandovské jsou všechny vily vzdáleny několik desítek metrů od ulice. Dále uvedený projekt chtěl založit zcela novou stavební čáru přímo u chodníku, což je proti principu regulačního plánu zahradní vilové čtvrti Maxe Urbana.
Obrázky ukazují návrh dvou bytových bloků o dvaceti bytech. Jak jsme podrobně psali již v roce 2017 na tomto webu. Projektant podle svého vyjádření návrhem zkoušel, co všechno by mu mohlo v památkové zóně projít. Neprošlo nic.
Spolek na ochranu Barrandova zareagoval na souhlasné stanovisko Rady MČ Praha 5 (jehož přílohy v roce 2017 RMČ nezveřejňovala) a přinutil Radu revokovat své usnesení. Nové, opravené usnesení se pak týkalo pouze dále uvedené studie patrového rodinného domku. Tlak veřejnosti na otevřenost radnice a možnost veřejné kontroly usnesení politických orgánů přinesl první ovoce.
Toto je poslední známá verze návrhu z roku 2017. Od té doby nedošlo k žádnému vývoji. Majitel tohoto pozemku a (aktuálně načerno přestavované) vily Barrandovská 58 v v horní části pozemku inzeroval záměr pozemek rozdělit a dolní část prodat.
Za další, níže zobrazený nerealizovaný projekt bychom dnes asi byli vděčni. Byl navržen do ulice Pod Ateliéry na místo zbořené vilky.
I tento projekt byl v rozporu s Vyhláškou o památkové zóně, která trvá na zachování historického půdorysu a velikosti původní vilky. Kdo a z jakého důvodu však projekt zamítl, nevíme. To, co následovalo, se však stalo na léta noční můrou všech sousedů. Historická vilka byla zbořena a po trojím přeprodání pozemku další majitel na jejím místě v letech 2015-17 postavil dva bytové domy s dvaceti byty. Soud sice územní rozhodnutí vydané stavebním úřadem MČ Praha 5 pravomocně zrušil, ale stavební úřad nakonec vydal nezákonné stavbě dodatečné povolení. Ze stavby, která brutálně i pro naprostého laika očividně porušila nejen Vyhlášku o památkové zóně (mj. 7x větší zastavěná plocha a trojnásobná výška), Územní plán (stavba na lesním pozemku) i Stavební zákon (soudem zrušeno územní rozhodnutí), zpětně udělal stavbu legální. Úředníci, podepsaní pod dodatečným povolením, se dnes dušují, že nic podobného by určitě nepovolili a že to je pomník jejich předchůdců.
V příštím dílu se opět podíváme na nerealizované projekty v dalších ulicích Barrandova.
Zde jsou linky na předchozí díly:
1. díl – Pod Habrovou a Skalní,