Vetřelec zabírá i Filmařskou ulici

Developer, který svojí černou stavbou (vysvětlení zdezde) nazvanou Barrandovská zahrada zcela zničil ulici Pod Ateliéry (podáno trestní oznámení pro poškození cizí věci) a nemůže se již ke stavbě dostávat těžkou technikou, se začal roztahovat i do Filmařské ulice.

Ačkoli sám vlastní v místě stavby pozemky o ploše 3371 m2 (na níž by při dodržení všech předpisů měl stavět objekt o max. zastavěné ploše pouze 120 m2!), umístil na chodník Filmařské ulice „kadibudku“ tak nešťastně, že zcela znemožnil pěší průchod a spolu se záborem části ulice nutí chodce vstupovat hluboko do vozovky. To vše v místě, kde nelze přejít na druhý chodník, protože i ten mu úřad povolil zabrat. Povolení dvou záborů na obou protějších stranách ulice developerovi vydal Odbor dopravy úřadu MČ Praha 5. Úředníci při vydávání povolení asi měli (mo)mentální indispozici, neboť povolili developerovi dlouhodobě umístit dvě stavební buňky na sebe přímo před vrata pro vjezd na přilehlý pozemek (!!!), takže místní podnikatel se již nedostane do svého skladu.

Také na úředníky odboru dopravy bylo nedávno podáno trestní oznámení ve věci zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti v souvislosti s jejich rozhodnutím povolit těžké stavební technice průjezd po ulici Pod Ateliéry, které vedlo k jejímu zničení a poškození inženýrských sítí (žaloba na náhradu škody podaná majitelem pozemku a vozovky). Pokud stavba umístí buňky tak, jak jí úřad povolil, mohla by následovat další žaloba na náhradu škody. Tentokrát pro hospodářskou ztrátu, kterou zamezení vjezdu na soukromý pozemek a do skladu plného sezónního zboží způsobí.

Kauza kolem výstavby projektu Barrandovská zahrada se táhne již deset let od nepovoleného a dodatečně povoleného zbourání původní vily, přes soudně zrušené územní rozhodnutí a propadlé stavební povolení, vydané v rozporu s územním plánem i vyhláškou o památkové zóně Barrandov. Dosud se spory odehrávaly jen na papíře. Se zahájením výstavby v prosinci 2015 pak vznikají reálné škody. Nejprve nastalo nepovolené kácení stromů na lesním pozemku, pak zničení cesty v ulici Pod Ateliéry, zničení naleziště chráněných rostlin na území, kde se podle územního plánu a dalších vyhlášek nesmí stavět. Nyní odbor dopravy svým rozhodnutím o umístění buněk před vrata pro vjezd na sousední pozemek znemožňuje podnikání osob, které stavební odbor téhož úřadu MČ Praha 5  sám označil svým nedávným rozhodnutí za natolik vzdálené od místa stavby, že jejich zájmy v žádném případě nemohou být stavbou dotčeny (sic!).

Popis k obrázku nahoře: Pohled řidiče, který do zatáčky vjíždí podél pravého chodníku, neboť v úzké ulici stojí až k tomuto místu podél levého chodníku auta. Na obrázku ještě nejsou instalovány stavební buňky na druhém větším záboru umístěném na levé straně. Řidič bude muset z pravé strany přejet na levou. Chodci jsou vytlačeni až k levému záboru do místa, kam se bude vyhýbat řidič.

Ulice Filmařská je úzká klesající serpentina ve které mají řidiči v zatáčkách velmi omezený výhled a zpravidla jezdí z kopce dolů rychleji, než aby mohli zastavit na vzdálenost, na kterou vidí. Rozhled ještě omezují odložená auta návštěvníků filmových ateliérů, takže řidič, řítící se velmi úzkým koridorem zatáčkami dolů, si občas připadá jako v počítačové hře. Teď si představte, že v zatáčce jen dvacet metrů před sebou zahlédnete maminku s dítětem a kočárkem, kterou vyhnal zábor s  kadibudkou na chodníku přímo doprostřed ulice. A z kopce dolů se vám tak špatně zastavuje… GAME OVER.

Doplnění o měsíc později: Sousedé se dohodli s dodavatelem stavby na posunutí buněk mimo vjezd na jejich pozemek a na přesunutí kadibudky mimo chodník. Buńky teď sice stojí v rozporu s úřadem schváleným plánkem, ale jedná se o první z dlouhé řady rozporů mezi předpisem a realitou stavby, které sousedům nevadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..