Studie úprav ulice Lumiérů schválena

Nově zřízená Komise dopravy Rady MČ Praha 5 na svém prvním zasedání v květnu 2016 svým historicky prvním usnesením schválila Studii rekonstrukce ulice Lumiérů. Grafickou část studie ke stažení ve formátu *.pdf a zápis ze zasedání komise naleznete pod článkem.

Městská část Praha 5 vyhlásila na počátku roku 2016 akci na opravy nejhorších chodníků v Praze 5 a v reakci na ní Spolek na ochranu Barrandova vyzval městskou část k rekonstrukci chodníků právě v ulici Lumiérů. Psali jsme o tom v článku „Žalostný stav chodníků v ulici Lumiérů“, uveřejněným v únoru 2016 na našem webu.

Mozaiková dlažba chodníků

Studie respektuje požadavek Vyhlášky o památkové zóně Barrandov, a proto stávající povrchy veškerých chodníků v ulici Lumiérů spolu s malou částí navazující z ulice Barrandovská nahradí mozaikovou dlažbou. Přestože studie řešila především dopravní vztahy a použité materiály povrchů, počítá i s osazením zeleně (souvislých živých plotů).

Nové místo pro autobusovou zastávku

Dále studie odstraňuje nesmyslné dvojí zastavování autobusů ve dvou zastávkách na Kříženeckého náměstí. Obě stávající zastávky ruší a nahrazuje je parkovacími místy.  Nové umístění zastávky experti navrhují na výjezd z křížovatky směrem do Slavínského ulice. Obáváme se, že chodci budou ze zastávky do ateliérů chodit nejkratším směrem, t.j. napříč křižovatkou. To však často činí již dnes.

Méně zeleně před domy, více asfaltu pro cizí auta

Zástupci Spolku na ochranu Barrandova vznesli své připomínky  projektantovi i členům komise. Bohužel jen některé z nich byly vzaty v úvahu. Do usnesení se nedostal náš nesouhlas z celkovou koncepcí dopravy. Ta na místo vytěsnění odložených aut návštěvníků filmových ateliérů z městské památkové zóny počítá s umožněním jejich dalšího nárůstu. Studie zvýšuje počet parkovacích míst v ulici Lumiérů na úkor stávající zeleně. Přitom jsme leteckými snímky prokázali, že v areálu ateliérů zůstává i v pracovní dny více než 100 neobsazených parkovacích stání. Po zavedení placeného vjezdu zaměstnanci areálu začali až 100 aut denně odkládat v ulici Lumiérů a Filmařské. Vyjádřili jsme obavu, že vytvořením nových parkovacích míst dojde jen k přesunu dalších aut z areálu studií do památkové zóny. Ta se tak promění v ještě větší a přesto beznadějně zaplněné parkoviště.

Po studii ještě projekt

Na studii naváže projekt, který projde schvalovacím dopravním a stavebním procesem. Se stavbou se počítá pravděpodobně v roce 2017 nebo 2018. Budeme v rámci připomínek do řízení usilovat o celkovou změnu „dopravy v klidu“ se snahou vytěsnit auta návštěvníků areálu ateliérů z ulic památkové zóny. Chceme zamezit kroužení aut z Kříženeckého náměstí, Filmařskou, Barrandovskou do Lumiérů s hledáním parkovacího místa pro vozy, které nemají žádný důvod do památkové zóny vjíždět. Zajíždějí do ní jen zdarma odložit své vozy, aby se vyhnuli placení při vjezdu do svého areálu, kde je dostatek míst pro ně vytvořen.  Jednou z variant je i možnost zavedení placené rezidentní zóny. Domníváme se, že po jejím zavedení by se počet aut v ulici snížil až o 100. Ulice by se výrazně sklidnila a mohl by se z ní stát skutečně reprezentativní boulevard se širokými mozaikovými chodníky, stromořadím (i dvěma), parkovými plochami a městským mobiliářem (lavičky, stojany na kola, pítka, umělecká díla..). Prostě důstojné centrum památkové zóny.

Nesouhlasíte-li, dejte to najevo

Napište nám své názory a pokud je mezi vámi i dopravní inženýr nebo expert, uvítáme jej do našeho vyjednávacího týmu. Bez iniciativy samotných lidí, bydlících v ulici Lumiérů, hrozí, že budou mít pod okny místo zeleně jen velká parkoviště pro zaměstnance nedalekých filmových ateliérů. Navíc vždy plně obsazena.

Grafická část studie (otevře se v novém okně ve formátu *.pdf) :

lumieru_situace-varianta-f   ,    lumieru__varianta-s-prahem-za-krizovatkou

Zápis ze zasedání komise dopravy (otevře se v novém okně ve formátu *.pdf) :

zapis-komise-dopravy-2016-05

4 komentáře: „Studie úprav ulice Lumiérů schválena

 • 24 března, 2017 (15:46)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, prosím o informaci, kdy bude zahájena realizace úprav v ulici Lumiérů, která se mi zdá podle studie velmi zdařilá. V současné době projektuji sanaci vlhkosti v podzemních prostorách domů čp. 451 a čp. 452, kterou bychom rádi koordinovali a realizovali z vnější strany obou domů současně s úpravou chodníků podél fasád.
  Prosím o kontakt na odpovědné pracovníky projektanta a investora.

  Děkuji,
  ing. arch. Josef Bradáč
  602 113 987
  321 123 911
  IDDS: qv3ccq

  Reagovat
  • 26 března, 2017 (17:36)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   ve věci realizace nových chodníků a úprav ulice Lumiérů radnice příliš nekomunikuje. Objednali jsme se k místostarostovi na termín cca za 14 dní, abychom tuto věc postrčili kupředu. Každopádně by jakýkoliv projekt i dílčích úprav chodníků měl respektovat požadavek vyhlášky o městské památkové zóně na provedení chodníků mozaikovou žulovou dlažbou. Asfalt nebo betonové tvarovky nejsou přípustné. Dále prosím konzultujte s předsedou družstva nebo SVJ domu, pro který pracujete, zda mají novější informace o pokládání optického kabelu v chodníku v letošním roce. Bylo by vhodné obě práce časově sladit.
   S pozdravem
   Ing. Milan Kryl
   milan.kryl@barrandov.org

   Reagovat
 • 12 července, 2017 (00:23)
  Trvalý odkaz

  Dnes jsou chodniky az po budovy a někde je hranice pozemků před budovou. Takže teđ
  Projektant a TSK zašlou dopisy vlastníkům pozemků jestli budou souhlasit s novými chodníky.
  Ještě na podzim bude zahájeno územní ŕízení Rekonstrukce Lumiěrů.
  P.H.

  Reagovat
 • 7 listopadu, 2018 (10:04)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Chtěl bych navrhnout, aby se v rámci komunikace záměru rekonstrukce Lumiérů navrhlo prověření stavu kanalizací s návazností na opakované propady silnice a chodníků v ulici. Byla by škoda udělat vše nové, a pak sledovat jak se to propadá. Najít příčinu by bylo jistě dobré. Děkuji

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..