Úředníci mají vrchnostenskou mentalitu

Titul článku jsme si vypůjčili z rozhovoru s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, který nedávno otiskly Novinky.cz a jehož znění je v odkazu. O tom, že v Praze 5 to platí o stavebním úřadu, o jehož neuvěřitelných kauzách dlouhodobě informujeme v dalších článcích na webu Barrandov.org, je z nich zřejmé.

Dnes se zaměříme na odbor dopravy ÚMČ Praha 5, odbor dopravních agend magistrátu, DP, SSHMP a TSK. O (ne)aktivitě odboru dopravy ÚMČ Praha 5 se dočtete v článku Úředníci neodtáhli vrak roky, místní z něj udělali zahrádku. Podobně jako v něm uvedeném případu ze Smíchova, úřad zachovává autovraky i v ulicích Městské památkové zóny Barrandov.

Vrak Opelu Astra ve Filmařské ulici byl za života majitelky užíván jako psí bouda. Městská policie jeho odstranění nevyřešila. Před více než dvěma lety majitelka zemřela, údajně bez dědiců. Úředníci ÚMČ P5 se s tím dodnes nevyrovnali. Úklidové čety TSK se při blokovém čištění ulic vraku léta pietně vyhýbají. Tak není divu, že vrak odspodu „kvete“. Místním nejspíše nezbývá než postupovat podle návodu ve shora uvedeném článku, připojit se k protestnímu hnutí založeném na účtu Instagramu s názvem zasad_se a nechat vrak rozkvést i shora. Památková zóna Barrandov tak bude ještě krásnější.

Ohořelý vrak z titulní fotografie je proti vraku ve Filmařské ulici zatím jen tříměsíční mládě. Zato na frekventovaném místě poutá svým originálním nadčasovým vzhledem zaslouženou pozornost (a také trochu překáží). Ve Slavínského ulici je pro veřejnost vystaven od konce dubna, zatím na dobu neurčitou. Vstupné se platí formou daní. Exponát stojí v zatáčce, ve které jej autobusy objíždějí přes plnou čáru.

Autobus linky 230 objíždí vrak přes plnou čáruAutobus linky 105 objíždí vrak přes plnou čáru

Jak průjezdy autobusů vypadají je patrné z fotografií. Řidiči obou autobusových linek se vyhýbají vraku tak, že přejíždějí plnou čáru. Ve druhém případě ji profesionální řidič přejíždí do protisměru i když proti němu jede dodávka, kterou přinutí přibrzdit. Těch autobusových spojů kolem něj každý den projede 119. Fotili jsme 23.7.2018, v den, kdy řidiči DP oslavili po instalaci vraku již 10 000. průjezd přes plnou čáru v tomto místě bez nehody. Blahopřejeme!

Poptali jsme se úřadu po dosud učiněných krocích ve věci odstranění torza. Po naší urgenci je konečně na úřední desce vyvěšeno rozhodnutí o výzvě majiteli k odstranění vraku. Tomu předcházela přeposílání podnětu z Odboru správy veřejného prostranství ÚMČ P5 na Správu služeb hl.m.Prahy, Magistrát HMP a zpět na Odbor dopravy ÚMČ P5. Prostě 3 měsíce tvrdé úřednické práce.

Jaké budou další kroky?

Nejlepším řešením a variantou A) je, že vrak odstraní co nejdříve sám majitel. Varianta B) je totiž při nečinnosti nebo dokonce odporu majitele časově velmi dlouhá. A to, i kdyby úředníci opravdu „makali“. Posuďte sami:

Rozhodnutí s výzvou k odstranění vraku na veřejné desce se 15. den od vyvěšení považuje za doručené. Majitel vraku se ve lhůtě 15 dní od doručení může proti výzvě odvolat k magistrátu. To by namísto odtahu znamenalo měsíce průtahů a odkladů.

Pokud se majitel vraku neodvolá, rozhodnutí nabude právní moci a po ní začne běžet dvouměsíční lhůta k odstranění vraku.

Odbor dopravy ÚMČ P5 se po jejím vypršení znovu obrátí na Správu služeb HMP, tentokrát již se žádostí o odstranění vraku z komunikace.

Teprve pak Oddělení průtahů a odtahů vraků požadavek zařadí do pořadníku. Nakonec bude vrak odstraněn, tedy pokud právě nebude zapadán příliš vysokou vrstvou sněhu.

A to jsme se s požadavkem na řešení obrátili na v této věci kompetentní odbor ÚMČ P5. Takový MUDr. Jan Hnízdil se v podobném případu obrátil na městskou polici a když svou snahu po měsících dopisování s různými stupni policie včetně zapojení senátora vzdal, umístil tuto nekonečnou a marnou korespondenci na svůj blog. Je to dlouhé čtení, zasmějete se a současně zapláčete nad nefunkčností systému, který platíme z našich daní.

Co se s tím dá dělat?

Za (ne)funkčnost systému i za výběr vedoucích úředníků nesou zodpovědnost volení zástupci lidu – z našich daní placení politici. U nich s požadavkem na změnu musíme začít.

Hnutí ANO nalije do volební kampaně 150 milionů Kč, píší Novinky.cz. To je prý 15x více než za kampaň utratí odkvetlá a uvadající ČSSD. Tak vidíte, po 4 letech padajících mostů, dopravních kolapsů a města zahlceného mimopražskými auty prý bude ještě lépe. A jak lépe s nimi ještě bude? Makáme, prostě to uděláme. ANO? Už radši ne!

V říjnových komunálních volbách můžete i vy pro změnu něco udělat. Podle průzkumů by v Praze mohla poprvé uspět strana, která chce s využitím moderních technologií zprůhlednit radnice a dostat je pod veřejnou kontrolu. S tím se zviditelní i neefektivnost konání úředníků. Postupně by některé z nich mohly nahradit systémy založené na umělé inteligenci. Doufejme, že ta se od lidí nenaučí vymlouvat na zavalenost prací, místní nepříslušnost k řešení problému či na to, že to nejde…

AKTUALIZACE PO 14 DNECH:

Ještě než byla z úřední desky svěšena výzva majiteli vraku k odstranění a dříve než úřad mohl začít počítat dny do nabytí právní moci, vrak zmizel. V tomto případě to pro Barrandovské dobře dopadlo. Dva vraky ve Filmařské ulici však stojí dál …

Jeden myslel na “Úředníci mají vrchnostenskou mentalitu

  • 14 března, 2020 (14:11)
    Trvalý odkaz

    Stačí posunout vrak do vozovky. To pak zmizí v řádu minut.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..