Placené parkovací zóny na starém Barrandově budou již od září

Rada městské části Praha 5 na svém zasedání dne 8.3.2017 schválila dokument nazvaný „Souhlas s rozšířením zón placeného stání na území MČ Praha 5“ Ze zápisu jednání rady zveřejněném na internetu i veřejné desce se však nedozvíte nic podrobnějšího. Jako již obvykle ta podstatná příloha zápisu s vyznačením území, kterého se bude placené stání týkat, zveřejněna není.

Podařilo se nám od zpracovatelů získat plán nově navržených placených parkovacích zón a předkládáme vám jej v odkazu pod článkem. Nové zóny by údajně měly být v Praze 5 uvedeny v život již letos v září a budou se týkat i starého Barrandova.

Rekonstrukce Lumiérů nejdříve v roce 2018

Ve spolupráci s našimi kolegy z o.s. Trilobit se podařilo svolat na radnici schůzku ve věci plánované rekonstrukce ulice Lumiérů. Již loni v červnu jsme psali o schválení tohoto projektu. Do rozpočtu města na rok 2017 se tato investice nevešla a k dalšímu dopracování dokumentace také nedošlo. Proto jsme uvítali možnost, znovu vyjádřit své připomínky z loňska a ovlivnit podobu projektu. Loni radními schválený projekt bude rozpracován do dokumentace k územnímu řízení ještě letos a my budeme usilovat o její pozměnění.

Nejprve vyhnat cizí auta, pak upravit ulici podle potřeb místních

Kritizovali jsme totiž již původní zadání projektu rekonstrukce ulice Lumiérů, které rozšířením asfaltových ploch na úkor trávníků mělo vytvořit další parkovací místa. Ta by ovšem byla opět plně obsazena auty zaměstnanců nedalekého areálu filmových studií a ulici v městské památkové zóně by tak proměnila v ještě větší asfaltové parkoviště. Dnes jsou totiž placená parkoviště v areálu filmových studií obsazována pouze těmi auty, které se již do ulice Lumiérů a horního konce Filmařské nevejdou. A toto odkládání cizích aut do památkové zóny je příčina všech problémů a prvotní úkol k řešení.

Vytvoření zóny placeného stání jistě nepotěší ty obyvatele zejména Barrandovské ulice, dolního konce Filmařské a vzdáleného slepého konce Lumiérů, kde dosud ještě problém s parkováním nebyl. Budou muset platit za něco, co dosud bylo zdarma a fungovalo.

Přínosem pak bude pro ulici Lumiérů a horní část Filmařské, pokud vymístí všechna cizí auta tam, kam patří – do areálu filmových studií. Tam je pro ně vytvořeno dostatečné množství parkovišť, jež nejsou využívána jen z důvodu majitelem požadované vysoké ceny.

Projekt úpravy Lumiérů by se mohl změnit k lepšímu

Následně po významné redukci počtu aut v památkové zóně, bude možné upravit i projekt rekonstrukce ulice Lumiérů. Je možné, že se ukáže, že stávající počet parkovišť je nejen dostatečný, ale má i velké rezervy. Pak by byly plochy zeleně zachráněny a množství asfaltu by mohlo být redukováno. Při konzultaci s projektantem jsme se shodli, že projektu by prospělo kromě provedení všech chodníků mozaikovou dlažbou (což je podmínka památkářů), vydláždit žulovými kostkami i všechna parkovací stání. Asfaltový jízdní pruh by tak působil jako opticky užší a řidiči by jezdili pomaleji. Zachované travnaté plochy, mozaiková dlažba chodníků a kombinace úzkého asfaltového jízdního pruhu s dlážděným stáním po obou stranách by konečně ulici Lumiérů mohla vrátit ráz hlavního bulváru památkové zóny, jak jsme o tom s trochou nadsázky psali již loni v lednu a článkem pobídli radnici k činnosti.

Zapojte se svými nápady do projektu

Ulice Lumiérů i přes svůj dnešní velmi ostudný stav je centrem městské památkové zóny. Jen pokud se sami budeme aktivně ozývat a říkat, co nám vadí a co chceme, máme naději, že něco změníme k lepšímu. Proto chceme dát příležitost každému, kdo není lhostejný, aby do diskuze pod tento článek napsal, jaké změny v přiložených projektech mu (ne)vyhovují a proč a co by udělal lépe. Připomínky a návrhy se pokusíme s projektanty projednat při vypracování dokumentace k územnímu řízení. Rekonstrukce ulice i chodníků by měla být provedena v roce 2018.

Parkovací zóny Barrandov – plánek v *.pdf

6 komentářů: „Placené parkovací zóny na starém Barrandově budou již od září

 • 9 července, 2017 (17:20)
  Trvalý odkaz

  Chápu vaši snahu, nemít okolí svého bydliště (pokud na starém Barrandově bydlíte) zaneřáděno auty lidí, kteří tu nebydlí, ale pouze pracují (a mohou tedy jezdit MHD). Ovšem řešení, kterému vy tleskáte, je jako vždy polovičaté a celou věc v žádném případě nevyřeší. V ulici bydlí spousta lidí, kteří zde nemají trvalé bydliště, ale přesto nejsou zaměstnanci Barrandovských ateliérů. Mají tu prostě pronajatý byt. Ti se bohužel k parkovací kartě nedostanou, protože majitelé bytů vás nenechají zřídit si trvalé bydliště v jejich nemovitosti, pokud jste tam v nájmu.
  Čili všichni, kdo mají vůz a v Lumiérů bydlí na základě nájemní smlouvy, se přestěhují jinam, protože u svého bydliště nezaparkují.
  Už teď je minimálně polovina bytů v ulici, nemluvě o penzionu na jejím konci, obydlena zahraničními dělníky, kteří v ulici akorát dělají nepořádek.
  Nesmyslnými podmínkami pro udělování parkovacích karet, které mohou majitelé nemovitostí získat pouze pro SVÁ auta, byť na Barrandově nebydlí tak tedy nevědomky tleskáte tomu, že se poměr asociálů, kteří v ulici dělají akorát bordel, ještě zvýší.
  Co bude dělat například kadeřnictví uprostřed ulice, které s TAKTO KONCIPOVANÝMI parkovacími zónami končí, to už asi nezajímá vůbec nikoho.

  V některých jiných městech to funguje tak, že se vydává 1 karta na 1 byt na 1 auto. Optimalizaci je tedy učiněno zadost, je předem stanoveno, kolik lidí dostane parkovací kartu a nikdo jiný se k ní nedostane.

  Bydlím v ulici Lumiérů řadu let a tleskám všem, kteří to prosadili. Nemám problém se přestěhovat do Vršovic, na Vinohrady, nebo třeba dolů na Anděl, najít si nájem s garáží. Kolik slušných lidí to takhle udělá a vám zbydou v ulici prázdné provozovny, které jejich nájemci bez možnosti parkování zákazníků neuživí a jak to zamává ve vaší ulici se skladbou nájemníků, to už se nedozvím. Každopádně tleskám MČ P5 k nesmyslnému rozhodnutí a jinak sympatickému Spolku na ochranu (starého) Barrandova za názory, které vychází z hluboké NEZNALOSTI věci.

  Reagovat
  • 17 srpna, 2017 (14:57)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   ironicky píšete, že Spolek tleská řešení parkovacích zón či snad, že se nějak na tomto projektu podílel a navíc s hlubokou neznalostí problematiky. Skutečnost je taková, že zóny navrhla městská část ve spolupráci s magistrátem a až k již hotovému návrhu jsme se dostali a vznesli řadu připomínek. Ty první naše připomínky placené zóny odmítaly a byly směřovány k iniciaci jednání MČ s majiteli areálu, jehož zaměstnanci odkládají svá auta do památkové zóny. Teprve když se vymístění návštěvníků areálu z našich ulic nedalo dojednat jinak, vznesli jsme řadu připomínek k vlastnímu projektu parkovacích zón. I nadále pokládáme způsob registrace za velmi obtěžující a komplikující život zejména těm, kteří zde bydlí, ale nemají trvalý pobyt či občanství a nebo užívají auto psané na rodinného příslušníka z trvalým pobytem jinde či psané na firmu. Jsme přesvěčení, že i mnoha dalším lidem toto řešení přinese komplikace. Faktem je, že aktivně se k návrhu zón z ulice Lumiérů vyjadřilo asi jen pět lidí. Jak velká budou aktiva řešení a zda stála za ty komplikace s registrací se ukáže nejdříve v září.

   Reagovat
 • 9 července, 2017 (18:04)
  Trvalý odkaz

  … ještě si dovoluji doplnit drobnost k návrhu autobusové zastávky v jízdním pruhu. Opět je zde exemplárně vidět, jak to schvaloval někdo, kdo nemá nejmenší páru o tom, jak to na Kříženeckého náměstí chodí. Stejně tak vaše vyjádření k této věci, kde řešíte pouze chodce, kteří (samozřejmě) budou přecházet pod kola aut, je – bohužel to musím konstatovat – nekompetentní, protože vychází z neznalosti věci.

  Každý, kdo zde bydlí a zná (skutečně ZNÁ) provoz v ulicích Lumiérů, Filmařská a Kříženeckého náměstí, ten dobře ví, že úplně typickým každodenním výjevem jsou auta, která se rychle vyřítí z ulice Slavínského směrem na spodní část Kříženeckého náměstí (směrem do ulice Filmařská). Protože stále většina lidí neví, jak se má na náměstí chovat (že to není kruhový objezd, ale křižovatka), dnes a denně dochází k problémům s auty, která vyjíždějí z Barrandovských ateliérů nebo z druhé strany z ulice Lumiérů. Pokud se před prodejnu Montana sport – tedy přímo za zatáčky jak z ulice Lumiérů, tak z ulice Slavínského, postaví autobus, tak nejenže zde budou vznikat prakticky neustále velice nebezpečné situace pro chodce, ale stejně tak zde bude docházet ke srážkám automobilů, které z jedné nebo druhé strany nebudou rozměrný autobus, zasahující do jízdního pruhu čekat.

  Opakuji, kdo tu bydlí a zná situaci na místě, ten by si nad tímto návrhem musel pouze ťukat na čelo. Paradoxně já, který situaci znám, protože tady roky bydlím, se budu muset přestěhovat kvůli vámi podpořené (resp. prosazené) koncepci parkování, která je, s prominutím, absurdní.

  Reagovat
  • 17 srpna, 2017 (15:27)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   řešení parkovacích zón, které se v reálu začalo v srpnu objevovat v ulicícch a má 26.8. vstoupit v účinnost není Spolkem podpořené ani prosazené, jak píšete. My jsme namísto placených zón prioritně požadovali omezit vjezd návštěvníkům filmařského areálu do Filmařské a Lumiérů (dopravní obsluha) v určitých kratších časových obdobích. To by podle našeho názoru mohlo zabránit celodennímu odkládání aut v celé památkové zóně. Kromě vznesení připomínek nemáme žádný nástroj, kterým bychom mohli zadavatele a projektanty donutit k zásadní změně. Dodatečně kritizovat je mnohem snazší než se aktivně snažit věc alespoň trochu ovlivnit.
   Pokud bydlíte u křižovatky a budou tam opravdu nastávat Vámi předvídané krizové situace, doporučil bych je zaznamenávat a s takovými dokumenty pak požadovat úpravu.

   Reagovat
   • 13 října, 2017 (10:22)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den , funkcí ZPS / zóny placeného stání / je regulace dopravy, především nadbytečné návštěvnické, jak jsem si přečetla.Jiný důvod právní řád ČR nezná. ZPS v ulici Lumierů a Filmařská bych se skřípěním zubů ještě pochopila, ale proč v ulici Barrandovská? Za 40 let ,co tu bydlím, jsem zvýšenou návštěvnickou dopravu nezaznamenala. Navíc Barrandovská je jednosměrná, v protisměru zřídili cyklistickou cestu , a označili levou stranu vozovky žlutou nepřerušovanou řárou , která značí zákaz zastavení .Ta je nyní přerušena modrými zónami a tak cyklisté nemají jinou možnost než jezdit středem vozovky v protisměru/ chodník je neprůjezdný / Dále si navrhovatel těchto změn asi nevšiml, že domy po levé straně mají vjezdová vrata, před kterými nesmějí zastavit. Podporovala bych návrh na omezení vjezdu pro nerezidentská vozidla do ulic Filmařská , Barrandovská a tím i Lumierů.A na ZPS vydat jednu kartu pro majitele bytu nebo domu.Cením si vaší práce Spolku, že se staráte o dění na starém Barrandově.Vím, jak je těžké a úmorné jednat s kompetentními úřady s většinou negativním výsledkem.Ale snad si „páni“ konečně uvědomí ,že vše jim již neprojde.

    Děkuji a jsem s pozdravem

    Reagovat
    • 19 října, 2017 (19:27)
     Trvalý odkaz

     Dobrý den. Máte pravdu zejména v Barrandovské ulici při umísťování parkovacích míst naproti garážím někdo příliš nepřemýšlel. V protisměru to není myšleno jako cyklostezka (přerušovaná stojícími auty 🙁 ) , ale jako umožnění cyklistům sjet v protisměru a žluté pruhy by měly vyznačit místa pro vyhýbání s protijedoucími auty. Zatím je takové řešení dost neobvyklé, ale cyklisté na svém webu je chválí. Tak snad to neskončí nějakou tragédií.
     Vámi navrhovaný princip časového omezení vjezdu do Filmařské jsme preferovali před zavedením zón. Bohužel neuspěli jsme.
     K parkovacím zóně máme stále dost výhrad, byť alespoň ve Filmařské a části Lumiérů k něčemu pomohla. Zahájili jsme jednání s oddělením dopravy v klidu ÚMČ P5 a chtěli se dělit o nové zkušenosti. Ty by mohly mít i dopad na chystanou rekonstrukci Lumiérů.

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..