Kácení stromů v Habrové není přípravou stavby

Několik občanů z ulic Na Habrové a Pod Habrovou se na nás obrátilo s dotazem, zda se nepřipravuje rozšíření sídliště směrem do lesa a zda kácení stromů není jeho přípravnou etapou.

O zájmu developerů, zrušit zahrádkářskou osadu a atraktivní pozemky zastavět, jsme již psali a pomáhali rozšiřovat petici zahrádkářské osady. Proto jsme i nyní zjišťovali, co je příčinou rozsáhlého kácení stromů podél zahrádkářské osady a v lese Habrová.

Trnovník akát škodí ostatním druhům

Kácení probíhá na dvou místech. Na pozemku ve vlastnictví města podél plotu zahrádkářské osady směrem k ulici Slavínského jde o plánované vymístění trnovníku akátu, který je vnímán jako nepůvodní invazivní rostlina, jež svým agresivním šířením vytlačuje ostatní původní druhy. Les spravuje městem vlastněná společnost Lesy hl.m.Prahy a kácení trnovníku akátu má v dlouhodobých plánech i pro nedaleký Chuchelský háj.

Mýtina s výhledem na Prahu bude opět zalesněna

O pár desítek metrů níže směrem k Růžičkově rokli a ulici Pod Habrovou na soukromém pozemku pak kácením vznikla mýtina. V tomto případě bylo vykáceno větší množství vzrostlých avšak suchých smrků, napadených kůrovcem. Krásný výhled z této mýtiny na střed města vyvolal obavy, zda si někdo místo nevyhlédl pro výstavbu. Podle vyjádření odborníka z Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity bylo kácení nezbytné a majitel lesa má podle zákona povinnost stromy napadené kůrovcem odstranit a vzniklou holinu opět osadit novými stromky. Celé území je v katastru i územním plánu vedeno jako les a výstavba v něm nehrozí.

V Růžičkově rokli je skalní socha

Při procházení lesa Habrová můžete v horní části rokle na jejím jižním svahu pod zahrádkami nalézt malý skalní pískovcový útvar, do nějž je vytesána socha Fausta. Přes popadané stromy a větve je těžko k nalezení a místo by si zasloužilo úpravu. Bylo by vhodné pod skalní sochou vybudovat zastávku naučné stezky, jež je navržena jako pěší spojení Habrové pod přemostěním ulicí K Barrandovu do ulice Švábova ve starých Hlubočepích. Nová naučná stezka má propojit naučnou stezku Údolím Dalejského potoka v Prokopském údolí kolem přírodní památky Pod školou s naučnou stezkou Barrandovské skály.

2 komentáře: „Kácení stromů v Habrové není přípravou stavby

 • 12 listopadu, 2018 (20:27)
  Trvalý odkaz

  Zdravím. O víkendu jsem se snažila sochu trochu zvelebit, odstranit nánosy mechu a zjistit její stav. Socha již je značně poničená, nemá hlavu a pravou ruku, ale hlavně není vytesaná z pískovce, ale je litá z betonu a z torza trčí armovací dráty … k soše je problematický přístup, i kameny v podstavci chybí a hrozí sesutí celého objektu. stezka kolem ní by podle mého byla velmi problematická, vyústění rokle je příkré a téměř neschůdné. Pokusím se kromě špachtle příště vzít i rejžák a budu doufat, že se mi podaří ji trochu očistit a vizuálně na ni upozornit. Hanka

  Reagovat
  • 21 června, 2020 (13:55)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, nedaří se mi to najít. Jak vysoko to přesně je?
   Díky.
   Libor Hruška

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..