Chodník slávy českého Holywoodu turisty neláká

Městská památková zóna Barrandov bývá také nazývána českým Hollywoodem. Její hlavní bulvár – ulice Lumiérů vede po hřebeni barrandovského vrchu přímo ke vstupu do filmových ateliérů. Nejznámější ulicí amerického Hollywoodu je Hollywood Boulevard s nejslavnějším chodníkem světa tzv. Chodníkem slávy, na kterém si pořizují selfie miliony turistů každý rok. lumieru-chodnik-1

Na barrandovský chodník v ulici Lumiérů se ještě nepřijel podívat nejen žádný turista, ale ani žádný úředník z Technické správy komunikací HLMP či radnice Prahy 5, který má jeho stav na starosti. Chodník je v některých úsecích v tak žalostném stavu, že i mladí a zdraví lidé raději chodí vozovkou.

Spolek na ochranu Barrandova proto zve zástupce MČ Praha 5, aby si přijeli udělat svá selfie na chodník vedoucí k filmovým ateliérům před a po rekonstrukci (doufáme) provedené ještě v tomto volebním období. Na obrázcích jsou vybrána zvlášť doporučená místa.

Problémem není jen stav chodníků, ale i postupně mizející stromořadí a hlavně množství aut za-městnanců filmových ateliérů vyhnaných z jejich pozemků vybíráním plateb za stání uvnitř areálu. Ulice Lumiérů je o 2 metry širší než slavný Hollywood Boulevard a mohla by být i zelenější a hezčí. Je jen jednosměrnou ulicí, ale autobus nemá záliv pro svoji zastávku a auta zaměstnanců ateliérů a televizí obsadila i zeleň a vjezdy do dvorů a zahrad.

lumieru-chodnik-2Radnice dostává od filmových ateliérů za rozlehlý areál každoročně pěknou částku na dani z nemovitosti a přesto léta neřeší ostudný stav chodníků v ulici, kterou do ateliérů přijíždějí četné zahraniční delegace. Divíme se, že to nevadí vedení filmových ateliérů. Filmový průmysl dostává od daňových poplatníků 180 milionů Kč každý rok. Nemohly by se filmové ateliéry a také v areálu umístěné televize spojit s městskou částí Praha 5 a spolupodílet se na vypracování architektonické studie nového komplexního řešení ulice Lumiérů? Kvalita prostředí rozlohou malé památkové zóny má nemalý vliv na hodnotu značky Barrandov, kterou filmaři a televize užívají. A peníze? Ty kvalita přímo přitahuje. Nejen v Hollywoodu.

Pozn.: V odkazu níže přiložený článek s fotodokumentací jsme v lednu 2016 zaslali radnici MČ Praha 5 spolu s dopisem požadujícím zařazení ulice Lumiérů do právě vypsaného programu revitalizace chodníků.

Pestrá fotogalerie podivných druhů chodníku v Lumiérů a původní článek ve formátu *.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..